Klub Turystyki Pieszej  " KRWINKA "

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

 

Sosnów - cmentarz wojenny

Założony na planie prostokąta o wym. 100 na 45 m. Układ mogił zatarty. W okresie międzywojennym nie posiadał ogrodzenia ani krzyży. Podczas II wojny światowej władze niemieckie otoczyły cmentarz kamienno – drewnianym parkanem, a na mogiłach ustawiły drewniane krzyże. Obiekt zniszczony w 1944 r. w czasie działań frontowych. Zachowało się kilka dębów z pierwotnej obsady cmentarza.

Spoczywają tu żołnierze ( prawdopodobnie ok. 1500 ) armii niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej, polegli w 1914 i 1915 w rejonie wsi Zamość – Wysokie Koło – Sosnów, podczas walk na przedpolach twierdzy Dęblińskiej i na przedmościu puławskim.






Krasna Dąbrowa/Leśniczówka Januszno - cmentarz wojenny


Spoczywają tu żołnierze polegli podczas Operacji Dęblińskiej 22-26.X.1914 armii austro-węgierskiej, niemieckiej oraz rosyjskiej.






Żytkowice - Mauzoleum

Mauzoleum Legionistów I Brygady poległych w bitwie pod Laskami i Anielinem w dniach 22-26 października 1914 r., w której brały udział Legiony Polskie sformowane przez Józefa Piłsudskiego wchodzące w skład 46 Austriackiej Dywizji Obrony Krajowej, walczące przeciwko wojskom rosyjskim.



Góra Puławska - cmentarz wojenny

Nekropolia składała się ze 194 mogił zbiorowych i pojedynczych, obecnie zatartych znakiem czasu, a na jej terenie prawdopodobnie znajdowała się również kaplica.

Spoczywa tu przypuszczalnie ok. 1500 żołnierzy niemieckich (m.in. 72 pułku piechoty Landwehry), austro-węgierskich i rosyjskich, poległych w trakcie działań wojennych w latach 1914 - 1915.